Gel Şarabını Yap! ...

 

Yeşil Üzümlü, evlerde kişisel tüketim için şarap üretilen bir bölge. Sakin Hayat Evleri, bu gelenekten konuklarımızın da yararlanmasını düşündük.

Bu nasıl olacak?

En az bir haftalık bir tatil planlamanız gerekiyor. Ne zaman gerekiyor derseniz, üzüm hasat zamanı. Bu yılın hasadının ne zaman başlayacağını henüz kestiremiyoruz ama Eylül ayının ikinci yarısından sonra olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Temmuz ayında kesin başlangıç dönemini bileceğimizi düşünüyoruz. Yeşil Üzümlü’de üzüm yetiştiriliyor ama çoğu üretici üzümünü satmak yerine şarap yapmak için kullanıyor. Bir de geçen yıl olduğu gibi üzüm az olur ise buradan üzüm sağlamak zorlaşıyor. Böyle olunca da şaraplık üzümü daha yükseklerden, yayla bölgelerinden getirtmek gerekiyor. Yani Denizli, ya da Elmalı taraflarından. Bu durumda programın Ekim başına kadar sarkması söz konusu. En iyisi siz bizim ile haberleşmede olun veya garanti olsun diye tatilinizi Eylül sonunda başlayacak şekilde düşünün.

En az bir haftalık tatil planladınız, rezervasyonunuzu yaptınız. Yola çıkmadan önce bizim ile haberleşip, kaç litre şarap üretmek istediğinizi bildirmeniz gerekiyor. Kaç litre şarap isteyeceğinizin en önemli sınırlaması aracınızın ne kadar taşıyabileceği ile ilgili. Ülkemizde; ev başına, kişisel tüketim için 350 litre şarap üretebilirsiniz ve bunu kendi yanınızda taşımanız gerekmekte. Yani kargo ya da benzer bir şekilde size gönderemeyiz. Bizi aradığınızda hangi cins üzüm bulma şansımız olacağını size söyleyebileceğimizi düşünüyoruz. Çünkü şaraplık üzümün doğru zamanda toplanması gerekiyor. Şeker, asit oranı önemli. Belki, ne çıkarsa bahtıma da diyebilirsiniz. Kendi yaptığınız şarabın baldan daha tatlı olacağını söyleyebiliriz :)

Kaç litre şarap istediğinizi belirlediniz ve bize söylediniz. Ondan sonra bizim işimiz başlıyor. Üreticiler ile haberleşip, geleceğiniz zamanda uygun olacak üzümlere ulaşıp, siz gelmeden bir gün önce toplatıp, geldiğinizde hazır etmemiz gerekmekte. Sizin için araç organize edip, üzümü gelişinize hazır etmemiz lazım. Siz de buraya çok geç bir saatte ulaşmayın. Evinize yerleşmeden üzümlerinizi çiğnemek ve mayşe, cibre, şıra diye adlandırılan süreçler için hazır olmanız gerekiyor. Çünkü biz geleneksel yöntem ile şarap üretmenizi istiyoruz. Antik dönemde üzümleri çiğneyip, bu süreci başlatan kadınlar. Yani hanımefendilerin üzümleri çiğnemelerini isteyeceğiz. Hanımlar hazır olun.  

Üzümler çiğnendi. Beyler sapları ayırdı. Hanımların zarif ayak dokunuşları ile çekirdekler ezilmedi ve ürün varillere aktarıldı. Artık evinize yerleşebilirsiniz.

Tatil başladı. Günde iki kere size iş düşecek ama korkmayın tatil için yeterli zamanınız olacak. Bu arada antik dönemde nasıl şarap üretildiğini öğrenecek, şarap üretimi ile ilgili bilgi alacaksınız. 

Hafta bitip evinize dönerken, şarap üretiminin rahatsız edici bölümü bitmiş ve fermantasyon dönemi başlamış olacak. Evinize vardığınızda neler yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız ama en önemlisi sabırlı olmayı size söyleyeceğiz. Çok değil 30-40 gün.

Sonrası ise size kalmış. Önce tadıp, hazır ise dostlarınızı davet edebilirsiniz tadım için.

Hemen söyleyelim. Geleneksel yöntemle şarap üreteceksiniz. Üreteceğiniz şarap yıllanmaya uygun olmayacak. Zaten nasıl bittiğini de pek anlamayacaksınız.

 

 

© 2017 Sakin Hayat.

Bizi Arayın / Call Us:

+90 532 261 03 83 (Birol)
calmlifecottages@gmail.com
  • Beyaz Heyecan Simge
  • Instagram - Beyaz Çember
  • Sakin Hayat Facebook

Follow Us: